CEMİL PASLI


Liderlere “Hüsn-i Hâtime” İçin 5 Tavsiye


Liderlere “Hüsn-i Hâtime” İçin 5 Tavsiye

15 Mayıs 2023 tarihinde yayınlanan köşe yazımın başlığı 'Seferoğulları, Tellioğulları ve Yeşil Vadi” idi.

Bu yazımda kavganın bize kaybettirdiği 'Yeşil Vadi” ve 'Leyla” lardan bahsetmiştim.

28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucu belirgin olsa da ben liderlerin hepsini ilgilendiren hayati gerçeklerden bahsedeceğim.

Liderlerin hepsi için yaşları itibariyle 28 Mayıs son seçim ve 2028'de bir 'Hüsn-i Hâtime” onların ortak arzularıdır diye düşünüyorum.

1990'lardan beri ülkenin temel meseleleri ve çözüm önerilerine yönelik çabaların içinde oldum ve bunları sürekli bir biçimde kaleme almaya çalıştım.

'Türk Aleviliği”, 'Anadolu Aleviliği”, 'Ailede Huzur İçin 9 S”, 'Akıl”, 'Bilge Kral Aliya'nın Camisi” ve 'Mutluluk ve Başarı İçin 3+3” isimlerinde kitaplar yazdım.

Doktora tezimin başlığını yine ülkenin meselesi ve çözüm önerisi olmak üzere 'Kelamda Yenilik Arayışları ve M. Şerefeddin Yaltkaya'nın İctimai Kelam Projesi” olarak belirledim.

Aziz milletimizin Anadolu irfanına her zaman güvenir ve sonuna kadar saygı duyarım.

O Anadolu irfanı hepimizden büyük ve derinliklidir:

O aziz milletin iktidar ve muhalefette görev verdiği ve 'hüsnü hatime”yi çok istediklerini bildiğim liderlere tavsiyelerim şunlardır.

1.Ülkede Tanzimat'tan bu tarafa devam eden Ali Fuat Başgil'in ifadesiyle 'ölmek istemeyen mazi ile hayata doğmak isteyen istikbali” barıştırın, aralarındaki pürüzleri, yanlış anlamaları ve iletişim eksikliğinden kaynaklanan soğukluğu giderin.

2.Alevi ve Sünni'nin aynı dinin farklı yorumları olduğunu kabul eden iki değerli topluluk olduğu bilinciyle birlikte, onları sadece savaş ve terörle mücadelede değil, barış zamanında da el ele ülkenin birlik ve beraberliğine destek verecekleri bir toplumsal zemin oluşturun.

3.Türkler ve Kürdlerin bu toprakları bin yıldan beri paylaşan iki bahadır kardeşler olduğu gerçeğinden hareketle, onların aralarında terörün bir kıymık olarak kalmasına müsaade etmeyin ve bu problemi sıfırlayın.

4.Sahiller ve Trakya ile İç Anadolu/Karadeniz arasındaki yaşam tarzı farklılığına saygı anlamında iki kesiminde atması gereken adımlara siz liderler bizzat örnek olarak adımlar atın ve bu ayrılığa da nokta koyun.

5.Kur'an ve Sünnet rehberliğinde İslam'ın bu zamana, bu coğrafyaya, bu topluluklara sunduğu saadet teklifini bütün tarafların katıldığı istişarelerle netleştirin.

Bu beş temel problemi çözerek birlik ve beraberliği sağlayın, kalpleri/gönülleri birleştirin, diğer fiziki gelişmeler zaten arkadan gelir.

Beş temel meselede; -Hz. Peygamber (s.a.v.) Hacer'ül-Esved'i yerleştirirken kumaşın bütün kabile temsilcilerinin kumaşın kenarından tutması gibi- toplumda temsil edilen bütün görüş ve düşüncelerin katılımını sağlamaya azami gayret edin lütfen!

İnsanlar idarecilerinin yolu üzerinedir.

Yaşlılık; insan hayatının finali, hayat yarışının son düzlüğü ve en değerli olan hasat mevsimidir.

Burada belirlediğiniz hayat ölçülerini Allah nemalandıracak…

Hayra yönelikse hayra doğru, şerre yönelikse şerre doğru…

'Âvâzeyi bu âleme Dâvud gibi sal

Bâkî kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş”

Baki'nin tespitiyle önünüzdeki beş yıl sesini bu kubbeye salmak için son imkandır.

Şu temel beş meseleyi suhuletle birlikte çözün sallanan koltukta vicdanınızın size sunacağı cennete şimdiden girin.

Bin yıldan fazla bir süredir İslam'ın bayraktarlığını ve bahadırlığını yapan bu aziz ve vefalı millet sizin kabrinizi gönlü yapar ve kıyamete kadar yaşatır ve büyütür.

Allah Teâla, sizlerle birlikte cümlemize 'Hüsn-i Hâtime” nasip etsin inşallah.

5 Suggestions for Leaders for 'Hüsn-i Hatime”

The title of my column published on May 15, 2023 was 'Seferoğulları, Tellioğulları and Yeşil Vadi”.

In this article, I talked about 'Green Valley' and 'Leyla', which the fight made us lose.

Although the outcome of the 28 May 2023 Presidential elections is clear, I will talk about vital facts that concern all leaders.

I think that the last election on 28 May and a 'Hosni Hatimah' in 2028 are their common desires for all of the leaders.

Since the 1990s, I have been involved in efforts to address the country's main issues and solution proposals, and I have tried to write them down continuously.

I wrote books on 'Turkish Alevism', 'Anatolian Alevism', '9 S for Peace in the Family', 'Mind', 'Wise King Aliya's Mosque' and '3+3 for Happiness and Success'.

I determined the title of my doctoral thesis as 'Searching for Innovation in the Word and the Social Theory Project of M. Şerefeddin Yaltkaya', again as the problem of the country and the solution proposal.

I always trust and respect the Anatolian wisdom of our beloved nation.

That Anatolian wisdom is bigger and deeper than all of us:

Here are my recommendations to the leaders, whom that cherished nation assigned to power and opposition, and whom I know very much want '' nice ending'.

1.In the words of Ali Fuat Başgil, who has continued since the Tanzimat Reform in the 1st country, 'reconcile the past that does not want to die and the future that wants to be born into life', and remove the roughness, misunderstandings and the coldness between them caused by the lack of communication.

2. With the awareness that Alevi and Sunni are two valuable communities that accept different interpretations of the same religion,a social ground where they will support the unity and solidarity of the country, not only in the fight against war and terrorism, but also in peacetime.

3. Based on the fact that Turks and Kurds are two bahadir brothers who have shared this land for a thousand years, do not let terrorism remain as a splinter among them and reset this problem.

4. You, the leaders, take steps as an example to the steps that should be taken in terms of respecting the difference in lifestyles between the coasts and Thrace and the Central Anatolia/Black Sea and put anto this separation.

5. Clarify the offer of bliss offered by Islam to this time, this geography and these communities under the guidance of the Qur'an and Sunnah through consultations attended by all parties.

Provide unity and solidarity by solving these five basic problems, unite hearts/hearts, other physical developments will follow.

In five main issues; -Hz. Please make the utmost effort to ensure the participation of all opinions and thoughts represented in the society, as the Prophet (pbuh) placed the Hajar al-Aswad, just as all the tribesmen held the cloth by the edge of the cloth!

People are on the path of their rulers.

Senile; It is the finale of human life, the last level of the race of life, and the most precious harvest season.

Allah will benefit from the life measures you set here…

If it's for good, it's good, if it's for evil, it's evil...

'Release the awaza into this world like David

There was a nice sada in this dome that remained.'

With the determination of Baki, the next five years is the last opportunity to release his voice into this dome.

Solve these five basic issues together with peace and enter the heaven that your conscience will present to you on the rocking chair.

This saintly and loyal nation, which has been the standard bearer and champion of Islam for more than a thousand years, will make your grave heartfelt and make it live and grow until the Day of Judgment.

May Allah Ta'ala grant us 'nice ending' with you.

GÖKBEY, İngiltere’de ikinci kez havalandı

Borsa günü düşüşle tamamladı

TCMB'den likidite sterilizasyonu için yeni adım

TUSAŞ Genel Müdürü Demiroğlu: GÖKBEY, yurt dışında büyük ilgi görüyor

Rusya'da benzin ihracatı ağustosta tekrar yasaklanacak

Türk müteahhitlerden Kalkınma Yolu Projesi'nde yıllık 5 milyar dolarlık iş beklentisi

Ekonomi Koordinasyon Kurulu: Dış kaynak girişinin güçlenmesi ve TL'ye ilginin artması finansal istikrarı sağlamlaştırdı

Merkez Bankası politika faizini yüzde 50'de sabit bıraktı

Ethereum ETF'lerinin piyasaya "yatırımcı" ve "derinlik" getirmesi bekleniyor

Fındıkta örnek bahçeler de randıman da artıyor

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16